De leerplichtambtenaar

Een leerplichtambtenaar werkt voor de gemeente en controleert of kinderen die naar school moeten ook naar school gaan. De leerplichtambtenaar geeft ook informatie en advies aan ouders, scholen of anderen.

Elke school heeft een vaste leerplichtambtenaar. Leerplichtambtenaren hebben verschillende taken.

Taken leerplichtambtenaar

Is een kind in Den Haag ingeschreven, maar niet aangemeld bij een school? Dan vraagt de leerplichtambtenaar aan de ouders of verzorgers waarom het kind niet naar school gaat. De leerplichtambtenaar geeft informatie over schoolaanmelding.

Als er meer nodig is, brengt de leerplichtambtenaar ouders of verzorgers in contact met de juiste organisatie. Bijvoorbeeld met jeugdhulp of met het samenwerkingsverband passend onderwijs.

Gaat een kind zonder geldige reden niet naar school (Begin link: ongeoorloofd schoolverzuim, einde link.)? Dan onderzoekt de leerplichtambtenaar wat er aan de hand is. De leerplichtambtenaar spreekt met school, ouders of verzorgers en leerling. Soms is extra overleg nodig met bijvoorbeeld:

  • de jeugdarts
  • schoolmaatschappelijk werker
  • gezinscoach
  • consulent passend onderwijs

Samen zoeken ze een oplossing.

Soms houden ouders of leerlingen zich niet aan regels. Dan kan de leerplichtambtenaar de ouders via de rechter een boete geven. Ook kan de leerplichtambtenaar leerlingen doorsturen naar Begin externe link: Halt(Externe link), eind externe link..

Leerplichtambtenaren geven ouders of verzorgers, leerlingen, scholen en andere organisaties informatie over leerplicht. De afdeling Leerplicht werkt volgens de Begin externe link: Methodische Aanpak Schoolverzuim(Externe link), eind externe link. en het Begin externe link: Routeboek verzuim en thuiszitters(Externe link), eind externe link..

Contact met leerplichtambtenaar

Als ouder of verzorger van een leerplichtig kind moet u in bepaalde situaties contact opnemen met de leerplichtambtenaar van de gemeente. Bijvoorbeeld als u meer dan 10 dagen verlof van school wilt aanvragen.

U neemt ook contact op met de leerplichtambtenaar als een leerplichtig kind (nog) niet ingeschreven staat op een school. Of als u vrijstelling wilt aanvragen voor schoolinschrijving voor een kind dat door psychische of lichamelijke problemen niet naar school kan.

Elke school heeft een vaste leerplichtambtenaar. Begin externe link: Zoek de leerplichtambtenaar van uw school(Externe link), eind externe link..

Contact met afdeling Leerplicht

Vragen over leerplicht? Neem contact op met de afdeling Leerplicht via:

Contact

Hoe kunnen we helpen?

Telefoon

14070