Over project ORAC’s Laakkwartier-Oost
Bewoners van Laakkwartier-Oost zetten nu een keer per week hun afval op straat. Binnenkort kunnen zij hun afval elke dag in een ondergrondse restafvalcontainer (ORAC) doen. Zo blijft de straat schoon en kunnen dieren niet bij het afval.
Er zijn een aantal regels voor het plaatsen van ORAC’s.
De ORAC’s moeten:
- op loopafstand (125 meter) van de huizen staan
- bereikbaar zijn voor de vuilniswagen
- op een plek staan waar de vuilniswagen veilig kan stilstaan. Dit kan bijvoorbeeld niet bij een kruispunt
- op een plek staan waar genoeg ruimte is om de ORAC te legen. Hier is 8 meter hoogte voor nodig
- minimaal 1,5 meter van gevels en muren staan
- zo min mogelijk op parkeerplaatsen staan
De ORAC’s mogen niet:
- te dicht op kabels, leidingen of het riool in de grond staan
- onder bomen of balkons staan. Daar is niet genoeg ruimte om de ORAC te legen
- langs de routes voor ambulances, politie of brandweer staan. Daar mag de vuilniswagen niet stilstaan. Deze straten zijn aangegeven op de kaart
- in smalle straten of straten met poorten staan. Hier kan de vuilniswagen niet komen. Deze straten zijn aangegeven op de kaart
- geleegd worden boven de stoep of het fietspad. Dit kan onveilig zijn

Kabels en leidingen
ORAC’s staan voor een groot deel onder de grond. Ze kunnen daarom niet staan op plekken met kabels of leidingen voor bijvoorbeeld riool, water, gas, elektriciteit of data. Deze staan niet op de digitale kaart. Dit zou de kaart moeilijker leesbaar maken. Op deze kaart ziet u de kabels en leidingen wel. Bekijk of download de kaart om te kijken of er op de plek die u goed vindt voor ORAC’s, genoeg ruimte is onder de grond.

De gemeente besloot in 2021 dat moeilijk kunnen parkeren geen reden is om belangrijke plannen, zoals het plaatsen van ORAC’s, te stoppen. Parkeerplaatsen zijn vaak goede plekken voor ORAC’s. Ze staan dan naast de weg, niet te dicht bij huizen en niet op de stoep. Als het mogelijk is, zet de gemeente de ORAC op de stoep. Maar soms is er alleen plek op een parkeerplaats.
Bij het gebruiken van de ORAC’s is het belangrijk dat:
- u geen vuilnis of grofvuil naast de ORAC’s zet. Gooi ook geen afval zonder vuilniszak in de ORAC’s
- u het bij de gemeente meldt als een ORAC vol of kapot is. Grofvuil kunt u naar een afvalbrengstation brengen
- bedrijven de ORAC’s niet gebruiken. Deze zijn alleen voor bewoners
Denk mee
U kunt als bewoner een container adopteren. U wordt dan ‘eigenaar’ van een container. Zo helpt u met schoonhouden van de plek rond deze container. Lees meer over Begin link:Ondergrondse container adopteren, einde link..
Als u een ORAC heeft geadopteerd, kunt u een containertuintje aanvragen. Dit zijn plantenbakken die om ORAC’s staan. Bewoners verzorgen de tuintjes zelf. Zo helpt u mee om de buurt schoon en groen te houden. De gemeente plaatst de komende 4 jaar 200 containertuintjes. In alle stadsdelen komen evenveel tuintjes. Lees meer over Begin link:Containertuintjes, einde link..

Heeft u een vraag over dit project? Stuur een e-mail naar Begin link:oracs@denhaag.nl, einde link..
Houd mij op de hoogte
Wilt u op de hoogte blijven van dit project? Meld u aan voor de nieuwsbrief.
Nieuwsbrief aanmelden