Brieven over de Tarwekamp

Op 7 december 2024 was er een explosie aan de Tarwekamp. Lees alle communicatie hierover op deze pagina.

Het college van burgemeester en wethouders hield de gemeenteraad op de hoogte. Zij stuurde brieven, een persbericht en een raadsmededeling.

Op 7 december 2025 is het 1 jaar geleden dat er een explosie was aan de Tarwekamp. In deze brief leest u:

  • hoe het gaat met het herstel
  • welke hulp er is voor bewoners en ondernemers
  • wat er gebeurt rond de herdenking

Terugkeer naar woningen en bedrijven

Steeds meer bewoners en ondernemers gaan terug naar hun pand. De andere gebouwen worden gerepareerd. Het herstel is anders voor elk adres. De huizen met lage huisnummers hebben extra versteviging nodig. Bewoners kunnen waarschijnlijk begin 2026 terug. Sommige bewoners gaan niet terug. Voor hen is het emotioneel te zwaar.

Emotionele gevolgen en hulp

De gebeurtenis van 7 december 2024 heeft nog steeds veel invloed op bewoners en de buurt. Mensen verwerken dit op hun eigen manier en in hun eigen tempo.
De GGD ziet dat veel mensen hulp nodig hebben. Maar sommige mensen vinden het moeilijk om hulp te zoeken. Daarom start er nieuwe hulp in de wijk: Verbinders Mariahoeve. Deze hulp is makkelijk te bereiken.

Herstel en wederopbouw

De Vereniging van Eigenaren (vve) maakt een plan voor herstel en wederopbouw van het ingestorte deel. Het plan is om alles terug te bouwen zoals het was voor de explosie. De gemeente helpt de vve hierbij.

Herdenking op 7 december 2025

Op zondag 7 december 2025 is om 15.00 uur een openbare herdenking in de Adventkerk. Deze bijeenkomst is voor iedereen die:

  • wil stilstaan bij wat er gebeurd is
  • slachtoffers wil herdenken
  • troost wil vinden

Lees de hele Begin externe link: brief aan de gemeenteraad 18 november 2025 (RIS323710)(Externe link), eind externe link..

Het college ziet de motie als een duidelijke oproep van de gemeenteraad om alles te doen voor de slachtoffers van de explosie aan de Tarwekamp. Dat doet het college al sinds de explosie in december 2024. Zij waardeert de steun vanuit de stad en de raad.
De gemeente werkt volgens het principe: ‘We laten niemand los voordat hij of zij weer zelf verder kan.’

Onderzoek of een noodfonds nodig is

In de motie is ook gevraagd te onderzoeken of extra hulp of een noodfonds nodig is. Volgens het college is er nu al genoeg ruimte om iedereen goed te helpen. Elke getroffene krijgt precies die steun die hij of zij nodig heeft. Een noodfonds zorgt vooral voor regels en ingewikkelde discussies. Dat helpt de slachtoffers niet.

Den Haag vraagt het Rijk een landelijk protocol te maken voor rampen die groot effect hebben op bewoners.

Met deze aanpak vindt het college dat de motie is uitgevoerd.

Lees de hele Begin externe link: brief aan de gemeenteraad 18 november 2025 (RIS323311)(Externe link), eind externe link..

In december 2024 was er een grote explosie in een flat aan de Tarwekamp. 6 mensen zijn overleden. Meerdere mensen raakten gewond. Veel bewoners en ondernemers verloren hun huis of bedrijf. Zij hebben daar nog steeds last van.

In de brief van 6 mei 2025 legt het college uit hoe het nu gaat met de hulp aan bewoners en de buurt.

  • 6 van de 18 huishoudens wonen nu in een huis van de woningbouwvereniging. Waarschijnlijk heeft iedereen in juni 2025 een goede plek om te wonen.
  • Veel ondernemers waren niet genoeg verzekerd. Zij hebben nu geldproblemen. Een deel krijgt hulp. Ongeveer de helft werkt alweer op een tijdelijke plek. De tandartspraktijk ging als 1e weer open.
  • Slachtoffers hebben nog steeds veel emotionele problemen. Slachtofferhulp en de GGD helpen hen.
  • Persoonlijke spullen uit het puin zijn schoongemaakt. Bijna alle spullen zijn teruggegeven aan de eigenaren.
  • Het gebouw is voor een deel afgebroken en schoongemaakt. De vve en verzekeraars bekijken wat er kan gebeuren met die plek.
  • Er loopt een strafzaak tegen 4 verdachten. De gemeente volgt deze zaak. Zij heeft aangifte gedaan.
  • Veel bewoners toonden steun door donaties.

De gemeente blijft de situatie volgen en helpen. Op het grasveld aan de Tarwekamp is een herdenkingsplek. Daar liggen bloemen, knuffels en kaarsen. Woningbouwvereniging Staedion plantte er bloembollen. Later komen er ook struikjes.

De hele brief aan de gemeenteraad leest u op Begin externe link: Stand van zaken Tarwekamp 6 mei 2025 (RIS322082)(Externe link), eind externe link..

De burgemeester deelt een persbericht met de commissie. In het bericht staat dat bewoners voorlopig nog niet terug kunnen naar het gebouw.

Dit blijkt uit het bouwkundig onderzoek dat de vve heeft laten doen. De direct getroffen bewoners en de buurt kregen informatie hierover.

Linkerdeel is veilig onder voorwaarden

Het adviesbureau geeft aan dat het linkerdeel van het gebouw (de woningen met de huisnummers 49 tot en met 59 en de bedrijfsruimten met de huisnummers 73 tot en met 81) in principe veilig is. Als er herstelwerk wordt uitgevoerd, zou dit deel weer gebruikt kunnen worden. Meer onderzoek is nodig voor de kelders en fundering.

Rechterdeel nog onveilig

Het rechterdeel van het gebouw (de woningen met de huisnummers 25 tot en met 33 en de bedrijfsruimten met de huisnummers 7 tot en met 15) is voorlopig niet veilig. Het moet sterker worden gemaakt met muren of staal. Herstel duurt nog maanden.

Ook moeten zakken met zand ervoor zorgen dat de kelderbak niet omhoogkomt door het grondwater.

Plannen voor herbouw

De vve bespreekt de conclusies van het onderzoek met de leden.  Daarna maken zij plannen voor de herbouw van Tarwekamp.

Lees het hele Begin externe link: persbericht bouwkundig onderzoek Tarwekamp(Externe link), eind externe link..

De gemeente hielp bewoners en ondernemers veel in december 2024. Ook mensen uit de hele stad gaven hulp. Zij gaven spullen, geld en steun.

Een deel van het gebouw is ingestort. Andere delen zijn afgebroken omdat het gevaarlijk was. Een adviesbureau kijkt nu of de overgebleven panden veilig zijn. De vve beslist later wat er met het gebouw gebeurt. De afgelopen tijd is al veel asbest weggehaald. De laatste resten worden de aankomende weken weggehaald.

Persoonlijke spullen zijn zoveel mogelijk veilig uit het puin gehaald. Deze worden gedroogd en gecontroleerd. Dan kunnen mensen ze terugkrijgen. 12 huishoudens wonen tijdelijk in woningen van Staedion. Andere bewoners vonden zelf een plek. Ook na 15 januari 2025 blijven er tijdelijke woningen beschikbaar.

De financiële schade is groot, vooral voor ondernemers. De gemeente helpt als dat mogelijk is met advies en regelingen. Er zijn ook inzamelingsacties.

De jaarwisseling 2024-2025 was rustig bij de Tarwekamp. Mensen in de buurt hielden rekening met hun buren. Op 10 januari 2025 geeft de gemeente het terrein weer terug aan de vve en de verzekeraar. De omgeving wordt stap voor stap weer toegankelijk.

Den Haag werkt mee in de werkgroep van het Landelijk Offensief Tegen Explosies. De gemeente blijft de bewoners, ondernemers en buurt helpen.

Lees de hele Begin externe link: brief aan de gemeenteraad 8 januari 2025 (RIS321106)(Externe link), eind externe link..

Het college informeert de gemeenteraad over nieuwe ontwikkelingen bij het ongeluk aan de Tarwekamp. Op 18 december 2024 is asbest gevonden. Dit was in het afgezette deel bij de ingestorte woningen. Het gaat om kleine stukjes materiaal uit de dakrand. De sloopwerkzaamheden werden direct gestopt.

De GGD zegt dat het gezondheidsrisico heel klein is. Bij dit soort materiaal komen bijna geen losse asbestvezels vrij. Door de regen is de kans op verspreiding nog kleiner. De kans dat mensen meer asbest hebben ingeademd dan normaal is zeer klein.

Eerder is geen asbest gevonden. Daarom is toen geen speciaal asbestprotocol gestart.

Alle betrokkenen worden nu tegelijk geïnformeerd. Bij de verdere sloop en het beheer van de plek neemt de gemeente extra veiligheidsmaatregelen.

Lees de hele Begin externe link: brief aan gemeenteraad 19 december 2024 (RIS320949)(Externe link), eind externe link..

In deze brief informeert het college de gemeenteraad over de ontwikkelingen aan de Tarwekamp.

Op 7 december 2024 was er een zware explosie en brand aan de Tarwekamp. 6 mensen zijn overleden. Anderen raakten gewond. Veel bewoners verloren hun huis of bedrijf. Ook mensen die vlakbij wonen hebben veel meegemaakt. Zij kunnen terecht bij Slachtofferhulp. De gemeente leeft mee met iedereen die getroffen is.

In de brief staat dat alle bewoners en ondernemers een persoonlijke begeleider (casemanager) van de gemeente krijgen. Deze helpt met verschillende vragen. Tijdelijke woningen zijn beschikbaar tot 15 januari 2025.

Verder staan in de brief de volgende onderwerpen:

  • afzetting en bewaking van de rampplek
  • dat er verdachten zijn aangehouden
  • regeling van schade en herstel
  • dat er ook hulp is voor medewerkers
  • hoe de communicatie met de getroffenen en bewoners zal gaan

De gemeenteraad staat stil bij de slachtoffers. Zij spreekt steun uit aan iedereen die is getroffen.

Lees de hele Begin externe link: brief aan de gemeenteraad 17 december 2024 (RIS320943)(Externe link), eind externe link..

Zaterdag 7 december 2024 was er een grote explosie in een flat aan de Tarwekamp. Een deel van de flat is ingestort. Er ontstond ook een grote brand. De hulpdiensten kwamen snel. Zij hebben hard gewerkt om mensen te redden en het gebied veilig te maken.

In de brief aan de gemeenteraad staat de informatie zoals die nu bekend is. Over:

  • de slachtoffers
  • welk onderzoek is gestart
  • hoe het gaat met opvang en hulp
  • hoe er contact is met bewoners
  • maatregelen
  • wat er verder gaat gebeuren

Het college vertelt de gemeenteraad over nieuwe ontwikkelingen. Zo blijft iedereen op de hoogte.

Lees de hele Begin externe link: raadsmededeling 9 december 2024 (RIS320838)(Externe link), eind externe link..

Contact

Hoe kunnen we helpen?

Telefoon

14070