Project
Herinrichten Waldorpstraat-Oost
Gestart door
Gemeente Den Haag
Nu
Veel doorgaand verkeer en asfalt in de straat
Straks
Groene, veilige straat met minder auto’s en meer ruimte voor fietsers en voetgangers

Thema

  • Buitenruimte
  • Verkeer en vervoer

Voortgang

  1. Stap 1 van 4Vooronderzoek
  2. Stap 2 van 4Plan maken
  3. Stap 3 van 4Uitvoeren
  4. Stap 4 van 4Afgerond

Wat

De Waldorpstraat-Oost wordt een groene stadsboulevard met aantrekkelijke pleinen en prettige oversteekplekken. De straat wordt autoluw (met weinig autoverkeer). Er komt meer ruimte voor fietsers en voetgangers.

Waar

Het oostelijke deel van de Waldorpstraat. Dit ligt tussen het Leeghwaterplein en de Rijswijkseweg, achter station Den Haag HS.

Waarom

Het opnieuw inrichten van de Waldorpstraat is een voorwaarde voor de ontwikkelingen in Laakhavens. In het gebied bij station Den Haag HS komen 3.500 woningen. En ruimte voor kantoren, onderwijs en voorzieningen.

Wie

Gemeente.

Planning

Voordat de gemeente kan starten met de herinrichting van de Waldorpstraat-Oost, moet er een verkeersbesluit zijn. De gemeente werkt aan de verkeersmaatregelen voor de straat. Dit is de basis voor het verkeersbesluit.

De gemeente organiseert bijeenkomsten over het ontwerp voor de openbare ruimte en het autoluw maken van de Waldorpstraat-Oost. Dit onderwerp neemt zij mee bij de participatie van de herinrichting Campuskwartier en Spoorzone HS en het Buitenruimteplan Laakhavens Hollands Spoor. Inwoners, ondernemers, gebruikers en belanghebbenden konden hun ideeën, wensen en zorgen delen. De gemeente gebruikt dit om de ontwerpen verder uit te werken.

  • Vanaf 18 september 2024 zijn er straatgesprekken met bewoners, ondernemers en overige belanghebbenden in Laakhavens.
  • De gemeente organiseert op 9 oktober 2024 een inloopbijeenkomst over 2 onderwerpen:
    1. Het ontwerp voor de herinrichting openbare ruimte van het Campuskwartier en Spoorzone HS en verkeersluw maken van de Waldorpstraat-Oost
    2. Het Buitenruimteplan Laakhavens Hollands Spoor.
  • Op 16 oktober 2024 is er een bijeenkomst over de resultaten. De gemeente vertelt wat er met uw inbreng en die van de omgeving is gedaan. En hoe zij deze inbreng gaat verwerken in het ontwerp van het Campuskwartier en Spoorzone HS en het concept Buitenruimteplan Laakhavens Hollands Spoor.

Naar verwachting besluit het college van burgemeester en wethouders in het 2e kwartaal van 2025 over de verkeersmaatregelen. Daarna legt zij dit vast in het verkeersbesluit.

  • De gemeente gaat verder met het uitwerken van het voorlopig ontwerp.
  • 18 juni 2025: De gemeente organiseert een informatiemarkt over onder meer het Buitenruimteplan Laakhavens Hollands Spoor en het ontwerp voor het Campuskwartier en Spoorzone HS en het verkeersluw maken van de Waldorpstraat-Oost. U kunt de laatste versies bekijken en hierop reageren. En de gemeente vertelt wat er met de inbreng, opgehaald tijdens verschillende participatie- en informatiemomenten, is gedaan.
  • Het Begin externe link: concept ontwerp (RIS324190)(Externe link), eind externe link. ligt 6 weken ter inzage van maandag 22 december 2025 tot en met maandag 2 februari 2026. Dit is een 1e stap om de Waldorpstraat-Oost straks opnieuw in te kunnen richten. De standaardperiode van 6 weken is verlengd omdat de kerstvakantie in deze periode valt. U kunt het ontwerp bekijken en hierop reageren.
  • Op 20 januari 2026 organiseert de gemeente een inloopbijeenkomst in het stadsdeelkantoor Laak. U hoeft zich vooraf niet aan te melden. Medewerkers van de gemeente zijn aanwezig om uw vragen te beantwoorden of uw reactie in ontvangst te nemen.

Het college van burgemeester en wethouders besluit in het 1e kwartaal van 2026 over het voorlopig ontwerp van de verkeersmaatregelen voor het autoluw maken van de Waldorpstraat-Oost. Daarna volgt er een verkeersbesluit.

Als het voorlopig ontwerp wordt vastgesteld, kan de gemeente starten met het definitief ontwerp. De gemeente start naar verwachting in 2027 met de maatregelen voor het autoluw maken van de Waldorpstraat-Oost. De maatregelen worden in fases uitgevoerd.

Wat komt eraan

De gemeente maakt een ontwerp voor de inrichting van de openbare ruimte en het verkeersluw maken van de Waldorpstraat-Oost. Dit ontwerp is een onderdeel van het ontwerp voor het hele gebied rondom de Haagse Hogeschool, station Den Haag HS en Escher Gardens. De gemeente maakt het ontwerp samen met inwoners, ondernemers, gebruikers en belanghebbenden. Informatie over de participatiebijeenkomsten en verslagen staan op de projectpagina.

Wat is er al gedaan

Op 20 januari 2026 was de inloopbijeenkomst TAM-Omgevingsplan Laakhaven Centraal (inclusief MER) en Voorlopig ontwerp autoluw maken Waldorpstraat-Oost. Geïnteresseerden konden het omgevingsplan en voorlopig ontwerp bekijken. En vragen stellen aan medewerkers van de gemeente.

Bekijk het plan en ontwerp op:

Ontwikkeling Laakhavens Hollands Spoor

Laakhavens Hollands Spoor verandert de komende jaren. Er komen:

  • 9.000 tot 11.000 nieuwe woningen
  • 2 parken
  • winkels
  • werkruimtes

Laakhavens wordt groener en duurzamer. Met veel ruimte voor voetgangers en fietsers. Lees meer over Begin externe link: Ontwikkelingen Laakhavens Hollands Spoor(Externe link), eind externe link..

Central Innovation District

De gebiedsontwikkeling Laakhavens Hollands Spoor is onderdeel van het Central Innovation District (CID). Dat is het gebied tussen en rondom de 3 Haagse intercitystations (Den Haag Centraal, Hollands Spoor en Laan van NOI). Het CID wordt het nieuwe economische hart van Den Haag. Daarbij zijn goede bereikbaarheid, genoeg groen en voorzieningen belangrijk. Zo blijft de stad ook in de toekomst aantrekkelijk, veilig en prettig. De gemeente werkt samen met de stad aan deze ontwikkelingen. Lees meer op de pagina Begin externe link: Central Innovation District(Externe link), eind externe link..

CID-nieuwsbrief

Er gebeurt veel in het CID. Op de hoogte blijven? Meld u aan voor de Begin externe link: CID-nieuwsbrief(Externe link), eind externe link.. De digitale nieuwsbrief is er 6 keer in het jaar met actuele informatie over de laatste ontwikkelingen.

De gemeente werkt aan het Buitenruimteplan Laakhavens Hollands Spoor. De gemeente liet aan participanten en geïnteresseerden zien wat er in het buitenruimteplan staat. En deelde het participatieverslag.

In het participatieverslag staat hoe de gemeente de reacties van de omgeving verwerkt in het buitenruimteplan. Ook onderzoekt de gemeente wat belanghebbenden vonden van het participatietraject. Dit deed zij met een online vragenlijst.

De resultaten van de vragenlijst zette de gemeente in het definitieve participatieverslag. Het buitenruimteplan en het participatieverslag worden begin 2026 aan de gemeenteraad aangeboden. Lees meer op: Begin externe link: Toekomstplan voor Laakhavens Hollands Spoor(Externe link), eind externe link..

Zaterdag 28 juni 2025 stonden een paar medewerkers van de gebiedsontwikkeling Laakhavens Hollands Spoor met een informatiekraam op het wijkfeest van Wijkberaad Laak Centraal. Bewoners stelden vragen en kregen informatie over ontwikkelingen in Laakhavens Hollands Spoor.

18 juni 2025 organiseerde de gemeente een informatiemarkt over Laakhavens Hollands Spoor. De gemeente vertelde over de ontwikkelingen in het gebied. En ontwikkelaars vertelden over de plannen voor nieuwe woningen, kantoren, voorzieningen en ruimte om te ontspannen. De informatiemarkt was bij de Haagse Hogeschool.

Ontwikkeling Laakhavens Hollands Spoor

Het gebied Laakhavens Hollands Spoor verandert de komende 15 jaar. Laakhavens wordt groener en duurzamer. Met veel ruimte voor voetgangers en fietsers. Er komen:

  • ongeveer 9.000 tot 11.000 nieuwe woningen
  • een groot park met ruimte voor sport en spel in Laakhaven Centraal
  • nieuwe kantoren en creatieve bedrijven in de maakindustrie

Central Innovation District

De gebiedsontwikkeling Laakhavens Hollands Spoor is onderdeel van het Central Innovation District (CID). Dat is het gebied tussen en rondom de 3 Haagse intercitystations (Den Haag Centraal, Hollands Spoor en Laan van NOI). Het CID wordt het nieuwe economische hart van Den Haag. Daarbij zijn goede bereikbaarheid, genoeg groen en voorzieningen belangrijk. Zo blijft de stad ook in de toekomst aantrekkelijk, veilig en prettig. De gemeente werkt samen met de stad aan deze ontwikkelingen. Lees meer op de pagina Begin link: Central Innovation District, einde link..

CID-nieuwsbrief

Er gebeurt veel in het CID. Op de hoogte blijven? Meld u aan voor de Begin externe link: CID-nieuwsbrief(Externe link), eind externe link.. De digitale nieuwsbrief is er 6 keer in het jaar met actuele informatie over de laatste ontwikkelingen.

Meer informatie

Op woensdag 16 oktober 2024 was de 3e editie van de CID-Dag. Ruim 300 bezoekers werkten mee aan de plannen voor het Central Innovation District (CID).

Tijdens deze dag in de Haagse Hogeschool kwamen bewoners, ondernemers, studenten, ontwikkelaars en kennisinstellingen samen om te werken aan de toekomst van de uitbreiding van het Haagse centrum. Zo werd er kennis uitgewisseld over innovatie, groen in de stad en de toekomst van universiteiten. En werden de toekomstplannen van de deelgebieden in het CID gepresenteerd.

Op woensdag 16 oktober 2024 organiseerde de gemeente een bijeenkomst over 2 participatietrajecten.

De gemeente vertelde wat er met uw inbreng en die van de omgeving is gedaan. En hoe zij deze inbreng gaat verwerken in het ontwerp van het Campuskwartier en Spoorzone HS en het concept Buitenruimteplan Laakhavens Hollands Spoor.

Lees meer op de pagina’s:

De gemeente organiseerde een inloopbijeenkomst. Bewoners, ondernemers, gebruikers en belanghebbenden konden tijdens de inloopbijeenkomst ideeën, wensen en zorgen delen (mening geven/raadplegen). De gemeente gebruikt dit om de ontwerpen voor het Campuskwartier en Spoorzone HS en het Buitenruimteplan Laakhavens Hollands Spoor verder uit te werken.

Lees meer op de pagina’s:

De gemeente ging verder met de participatie van de herinrichting openbare ruimte Campuskwartier en Spoorzone HS en het verkeersluw maken van de Waldorpstraat-Oost (mening geven/raadplegen) en Buitenruimteplan Laakhavens HS (meedenken/advies geven). Van woensdag 18 september tot woensdag 9 oktober 2024 gingen vrijwilligers van Wijkz in gesprek met bezoekers in het deelgebied. Lees welke vragen zijn gesteld in Begin externe link: het verslag(Externe link), eind externe link..

Lees meer op de pagina’s:

Op 9 september 2024 was er een inspiratietour naar de campus in Delft en de campus Woudestein in Rotterdam. De excursie was onderdeel van het participatieproces voor het ontwerp van de herinrichting openbare ruimte voor het Campuskwartier en Spoorzone HS.

Onder begeleiding van Catelijne Elissen (stedenbouwkundige bij gemeente Den Haag) en Cor Geluk (landschapsarchitect bij Juurlink en Geluk) wandelden deelnemers een stuk over de campus in Delft en campus Woudestein in Rotterdam. Deelnemers kregen tijdens de wandeling de vraag goed om zich heen te kijken. En aan te geven:

  1. Wat werkt goed en ziet er aantrekkelijk uit
  2. Wat werkt minder goed en zou u niet willen in het ontwerp voor de Haagse campus

Deze inzichten neemt de gemeente mee in de uitwerking van de ontwerpen voor de openbare ruimte van het Campuskwartier en de Spoorzone HS.

Autoluw

Het viaduct op de Waldorpstraat gaat weg. En de gemeente richt de straat autoluw in. Dit betekent dat het gebied bereikbaar blijft met de auto. Maar dat doorgaand autoverkeer om het gebied heen rijdt. Hierdoor is er meer ruimte om de Waldorpstraat in te richten. Zo wordt het een groene en veilige stadsboulevard voor voetgangers, fietsers en openbaar vervoer.

Ook komen er nieuwe wandelroutes over het Laakkanaal. Deze zorgen voor een goede verbinding en bereikbaarheid van en naar belangrijke plekken in de stad. Het opnieuw inrichten van de straat is ook nodig voor de openbare ruimte van Begin externe link: Escher Gardens(Externe link), eind externe link.. Dat staat ook in het Begin externe link: bestemmingsplan Escher Gardens (RIS317120)(Externe link), eind externe link..

In de openbare ruimte rondom de Haagse Hogeschool, station Den Haag HS, Escher Gardens en het Begin externe link: Campuskwartier(Externe link), eind externe link. verandert veel. De gemeente verwerkt deze veranderingen zoveel mogelijk in een ontwerp.

Waldorpstraat-Oost
Sfeerbeeld Escher Gardens

Contact

Heeft u vragen? Stuur een e-mail naar Begin link: projectenlaakhaven@denhaag.nl, einde link..

Onderdeel van gebied

Onderdeel van wijk

Contact

Hoe kunnen we helpen?

Telefoon

14070