skip_navigation_text skip_navigation_text
  • NL Nederlands
  • lees voor
  • rss
Uw zoekopdracht Uw zoekopdracht

Rond het Buitenhof

Opgravingen in het centrum

Gepubliceerd: 04 september 2009 Laatste wijziging: 10 april 2012

Archeologen hebben in 2005 achter het pand Vijverhof aan het Buitenhof 34, 37 en 38 succesvol onderzoek gedaan. Zij waren op zoek naar overblijfselen van de grafelijke jachtverblijven uit de 15e eeuw en van de 17e-eeuwse hofstallen.

In 1316 stond er al een valkenhuis of havikshuis aan de Hofvijver. Hier werden valken en andere roofvogels gehouden. Ze werden afgericht voor de jacht. In 1467 werd er een nieuw valkenhuis gebouwd ten zuidwesten van de Gevangenpoort.

middeleeuwse valkenier te paard

Valkenhuis of hondenhuis

In de late middeleeuwen jaagde alleen de elite. Rijke mensen beoefenden de jacht als sport of vermaak. Maar ook zorgden zij voor een goede voorraad vlees. Het Valkenhuis werd in 1492 ook ‘hondenhuis’ genoemd. Waarschijnlijk omdat de grafelijke jachthonden hier ook werden gehouden. De gevonden resten van jachthonden bevestigen dit.

skeletten van jachthonden

17e- 20e eeuw: hofstallen

Prins Willem III liet rond 1669 een deel van het Valkenhuis verbouwen tot paardenstallen. Deze Hofstallen kregen een grotere poort voor de koetsen.

De poort kwam aan de oostkant uit bij de Gevangenpoort op het Buitenhof en is nog steeds de toegang tot het Valkenhuis. De Hofstallen werden rond 1930 afgebroken om plaats te maken voor nieuwbouw. Tussen 1972 en 1975 werd het complex opnieuw gesloopt en bebouwd.

angstaanjagende koppen op een vuurstolp

Archeologische vondsten

Het archeologisch onderzoek heeft sporen opgeleverd vanaf de late 14e tot en met de 18e eeuw:

  • botten: archeologen vonden in afvalkuilen botten van torenvalken, slechtvalken en van jachthonden. Ook zijn er enkele eendenbotten gevonden, met bijtsporen van jachthonden.
  • fragment van een bronzen belletje: jachtvalken kregen een belletje aan hun poot zodat de valkenier kon horen waar de vogel vloog.
  • bakstenen funderingen en een waterput: afkomstig van de 15e-eeuwse jachtverblijven.
  • funderingen en een keldercomplex van de Hofstallen: deze zijn uit het midden van de 17e eeuw. In 3 kelders werd water opgeslagen. De vierde kelder werd gebruikt om kolen op te slaan. De westvleugel had in het pand een grote waterput met een bakstenen mantel om paarden water te geven.
  • vuurstolp: deze was halfrond en met groen glazuur overtrokken. Uit deze vondst blijkt dat een deel van het jachtcomplex van hout was. Vuurstolpen werden ‘s nachts over het smeulende haardvuur gezet om brand in de houten gebouwen te voorkomen. De versiering met vreemde ‘snuiten’ is bedoeld om gevaar te bezweren

Stuur artikel door

*verplicht

Volg DenHaag.nl

Altijd op de hoogte blijven van Den Haag en de ontwikkelingen in de stad? Meld u aan voor een van de nieuwsbrieven.

Of volg ons op Twitter of Facebook!