
Gepubliceerd: 17 januari 2012 Laatste wijziging: 17 januari 2012
Toespraak burgemeester Van Aartsen bij onthulling Vredesboom in atrium stadhuis, 13 december 2011 om 17.00 uur
Iets meer dan twee jaar geleden zijn we in Den Haag begonnen met een spiksplinternieuw programma vol activiteiten. We noemden het de Haagse Brug. We formuleerden drie met elkaar verweven doelstellingen:
Onze internationale stad van Vrede en Recht dichtbij de mensen brengen.
Het gevoel van ‘trots zijn op de stad’ aanwakkeren.
Hagenaars en expats met elkaar verbinden.
We vermoedden toen dat best wel een aantal mensen met ons mee zouden willen doen. Welnu, dat hebben we geweten.
Vele duizenden mensen sloten zich aan bij de Haagse Brug ‘stads-trots-karavaan’. Debatten, wereldmarkten, internationale wandelingen, lessen op scholen en nog veel, veel meer. Van de Lozerlaan tot de Van Alkemadelaan. Van Ypenburg tot Scheveningen. U deed mee, in groten getale.
Fantastisch. Dat zegt iets over onze mooie stad. Een stad die ergens voor staat: de juridische hoofdstad van de wereld met al z’n internationale instellingen.
Een van de hoogtepunten van de Haagse Brug waren zeker ook de bezoeken vanuit de stadsdelen aan het Internationaal Strafhof, het Joegoslavië Tribunaal en het Vredespaleis. In no time waren de bussen volgeboekt. Hagenaars zijn nieuwsgierig naar wat er gebeurt in hun eigen stad. Laat niemand meer zeggen dat Hagenaars daar niet trots op zijn. Ik heb bij al die Haagse Brugactiviteiten zoveel mensen zien glimmen van trots. Een stad die zich mag tooien met de mantel van vrede en recht, daar kun je mee voor de dag komen. Geweldig ook voor jongeren om in zo’n stad, aan de voet van het Vredespaleis, op te groeien. Dat raakt je identiteit als mens. Ieder kind droomt van wereldvrede.
Nu sluiten we de trektocht van de karavaan in het stadsdeel Centrum af. En alweer, wat bent u met velen gekomen. Ook jongeren. Heel goed. Met hen gaan we dadelijk iets heel bijzonders onthullen. Nog nooit vertoond in Den Haag!
Maar eerst wil ik nog even het volgende zeggen. We hebben nu alle acht stadsdelen gehad maar natuurlijk gaan we gewoon door met de Haagse Brug. In een tweede Haagse Brug programma, dat zeker tot 2015 gaat lopen, kunt u, in samenwerking met het Haagse Brugteam en de stadsdeelkantoren, activiteiten organiseren! Ik roep u op ideeën voor activiteiten te verzinnen. De reeds geïnformeerde en zeer enthousiaste stadsdeeldirecteuren zitten op u te wachten.
Daarnaast gaan we ook jaarlijks een paar stadsbrede evenementen organiseren. Volgend jaar is het thema de Verenigde Naties. En uiteraard wordt in september door het Haagse Brugteam de open dag van internationale instellingen weer georganiseerd.
Maar nu op naar de boom van Vrede en Recht. Prachtig, indrukwekkend zelfs: vredeswensen van kinderen. Als bladeren in een boom. Tot 20 december kan iedere Hagenaar deze boom bezoeken. Even stil staan bij recht en onrecht in deze wereld.
Dit project kwam tot stand in samenwerking met de Verenigde Naties. En natuurlijk hoort de Vredesboom in Den Haag te staan, wij zijn immers na New York de tweede VN-stad.
Er kunnen nog tien wensen in de boom gehangen worden. Dat gebeurt door leerlingen van de Comeniusschool. Ik waardeer het bijzonder dat jullie hier aan meewerken en naar het stadhuis zijn gekomen. Jullie zijn de ambassadeurs van de Haagse toekomst.
Geweldig wat jullie gedaan hebben. Ik geloof dat het nu de bedoeling is dat jullie naar voren komen.
Altijd op de hoogte blijven van Den Haag en de ontwikkelingen in de stad? Meld u aan voor een van de nieuwsbrieven.
Of volg ons op Twitter of Facebook!