Asielzoekers op Locatie Sportlaan

De grootste groep mensen die straks tijdelijk op Locatie Sportlaan woont, zijn asielzoekers. Dat zijn er ongeveer 440. Een asielzoeker is een vluchteling die in Nederland bescherming vraagt. Dit doet hij door asiel aan te vragen bij de overheid.

Tijdens de aanvraag woont de asielzoeker meestal in een opvanglocatie, zoals Locatie Sportlaan. Hoelang dit is, verschilt per persoon. De asielzoekers op Locatie Sportlaan kunnen zelf koken. Ze slapen in een gedeelde kamer met andere asielzoekers.

Lees meer over wat er gebeurt nadat een asielzoeker zich meldt in Ter Apel op de Begin externe link: website van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA)(Externe link), eind externe link..

Dagbesteding

Het COA zorgt dat er dag en nacht begeleiding en beveiliging is voor de asielzoekers op Locatie Sportlaan. Zij helpen bijvoorbeeld met de taal, een goede dagbesteding en plannen voor de toekomst. Ook zorgen ze ervoor dat ze prettig en veilig met elkaar en de andere groepen tijdelijke bewoners in het gebouw kunnen wonen. Overdag kunnen de asielzoekers verschillende dingen doen. Bijvoorbeeld taallessen volgen, sporten of vrijwilligerswerk doen. Zo blijven ze bezig en kunnen ze zich voorbereiden op de toekomst. Asielzoekers die een half jaar in de asielprocedure zitten, mogen ook gaan werken.

Kinderen naar nieuwkomersschool

De gemeente en schoolbesturen overleggen regelmatig over hoeveel plek er is op nieuwkomersscholen. Dat zijn scholen die speciale klassen hebben waar nieuwkomers in de leeftijd van 6 tot 12 jaar naartoe gaan. Ze bespreken ook de opening van de opvanglocatie aan de Sportlaan. Als er een extra nieuwkomersklas nodig is, beslissen de besturen en de directeur dit samen met de gemeente. Kinderen onder de 6 jaar hebben vaak minder hulp nodig bij het leren van de taal. Zij kunnen daarom meestal meteen naar een gewone basisschool.

Zorg voor asielzoekers

Gezondheidszorg asielzoekers (GZA) biedt medische zorg aan asielzoekers op de opvanglocatie zelf. Zij kunnen daar naar een huisarts, verpleegkundige, POH-GGZ, of doktersassistent. Het COA regelt dit. Asielzoekers hebben dus hun eigen huisarts op de locatie en gaan niet naar de huisartsen in de wijk. De andere groepen bewoners krijgen al zorg in Den Haag. De gemeente verwacht dus geen grotere druk op de zorg in de wijk.  

Meer over het leven en de begeleiding in een opvanglocatie leest u op de Begin externe link: website van het COA(Externe link), eind externe link..

Verschillende groepen asielzoekers

Op dit moment is nog niet bekend welke asielzoekers op Locatie Sportlaan komen wonen. Dat hangt af wie er dan in Ter Apel zijn. Dat hangt weer af van wat er in de wereld gebeurt. Het kunnen mannen, vrouwen, stellen en ouders met kinderen zijn. De meeste asielzoekers komen uit een land dat in oorlog is. In de Migratieradar Asiel Winter 2025 van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) staat dat ongeveer 95% van de asielzoekers uit landen komt met oorlog, conflicten of onveilige situaties. 

Bekijk het rapport Begin externe link: Migratieradar Asiel Winter 2025(Externe link), eind externe link. via de website van de IND.

Lees verhalen van mensen die asiel aanvroegen in Nederland op de website van het COA:

Contact

Hoe kunnen we helpen?

Telefoon

14070