Voortgang Locatie Sportlaan
Om de Sportlaan 600 te verbouwen tot opvanglocatie zijn 2 vergunningen nodig: een omgevingsvergunning en een natuurvergunning. Deze vergunningsprocedures lopen nog.
De aanvraag voor de omgevingsvergunning is eind maart 2025 gedaan. Deze aanvraag kunt u bekijken op Begin externe link: www.overheid.nl/berichten-over-uw-buurt(Externe link), eind externe link.. De procedure is bijna klaar. De vergunning wordt naar verwachting in januari 2026 in de gemeenteraad besproken.
Ook is een natuurvergunning nodig. Hiervoor is uitgebreid onderzoek nodig naar de gevolgen voor de natuur (zoals stikstof) voor het Natura 2000-gebied in de buurt. De beoordeling van de aanvraag is moeilijker geworden door een uitspraak van de Raad van State uit december 2024. Daarom kan de vergunning voor een ziekenhuis die eerder afgegeven werd, niet zomaar worden gebruikt. De Omgevingsdienst Haaglanden is nog bezig met het beoordelen van de aanvraag.
1e bewoners komen later
Zolang de vergunningen nog niet rond zijn, kan de verbouwing niet beginnen. De 1e tijdelijke bewoners komen daarom niet in november 2025, zoals eerder het plan was. Dit wordt nu op z’n vroegst het 2e kwartaal van 2026. Locatie Sportlaan wordt 5 tot 7 jaar gebruikt als tijdelijke opvang- en woonplek. Deze periode start op de dag dat de 1e asielzoekers in het gebouw komen.
De gemeente zoekt door naar oplossingen om het vergunningstraject te versnellen. En kijkt of het mogelijk is om het gebouw in delen te verbouwen en in gebruik te nemen.
De gemeente is al op zoek naar een aannemer die de verbouwing kan gaan doen. In januari 2026 is bekend wie dat wordt. Ook wordt op verzoek van de raad dan opnieuw gekeken naar de business case. Daarin staan de totale kosten en de gewenste resultaten van het plan.
Permanente winteropvang weer open
De Permanente Winteropvang (PWO) is op 1 november geopend. De PWO heeft net als vorige winter ruimte voor 80 dak- en thuisloze mensen.
Veiligheidsplan
De gemeenteraad besloot op 13 maart 2025 dat er een veiligheidsplan moet komen voor de tijdelijke opvanglocatie op de Sportlaan 600. Het plan moet ervoor zorgen dat de bewoners van de locatie en ook de mensen die eromheen wonen zich prettig en veilig voelen.
Risicoanalyse is klaar
3 onafhankelijke experts maakten een uitgebreide risicoanalyse. Die staat in het rapport Begin externe link: Advies Leefbaarheid en Sociale Veiligheid(Externe link), eind externe link.. Dit rapport is de basis voor het veiligheidsplan. De onderzoekers hadden volledige vrijheid en hebben alle mogelijke risico’s en maatregelen uitgebreid bekeken.
In het rapport staan 401 adviezen. Deze gaan onder meer over inrichting, beheer, beveiliging, handhaving en samenwerking. Het onderzoek kijkt naar technische veiligheid, zoals toegangsbeheer, en aanpassingen aan het gebouw. En naar hoe veilig bewoners en ondernemers zich voelen.
De adviezen zijn verdeeld over verschillende thema’s, zoals:
- samenwerking met partners
- beheer en handhaving
- omgeving en ruimte rondom het gebouw
- ruimte in het gebouw
Gemeente gebruikt adviezen
De gemeente neemt ongeveer 85% van de adviezen over. Een groot deel stond al in de plannen van de gemeente. De andere 15% wordt nog onderzocht op haalbaarheid. Een paar adviezen zijn niet mogelijk. Bijvoorbeeld om juridische of technische redenen. Het hele overzicht vindt u bij de Begin externe link: raadsinformatie(Externe link), eind externe link..
Vervolgstappen
Vitaen Security Management maakt een Overkoepelend Veiligheidsplan (OVP). Vitaen is een bureau dat los van de gemeente werkt. Het heeft veel ervaring met veiligheid op opvanglocaties.
Het wordt een duidelijk en praktisch plan. Hierin staat hoe de opvang veilig en ordelijk geregeld wordt. Het plan gaat in op verschillende vormen van veiligheid, zoals fysieke, sociale en organisatorische veiligheid. Ook staat erin hoe alle partijen moeten samenwerken. Het plan sluit aan op de risicoanalyse.
Het plan is eind december 2025 klaar. Daarna is alle veiligheidsinformatie compleet. Het college wil het plan in januari 2026 bespreken met de raad en daarna met ‘Leefbaarheid & Veiligheid’. Dit is de werkgroep van mensen die in de buurt van Locatie Sportlaan wonen.
