Liveblog NAVO-top | Maandag 23 juni

Dinsdag 24 juni en woensdag 25 juni is de NAVO-top in Den Haag. In dit liveblog houdt de gemeente inwoners, ondernemers, bezoekers en andere geïnteresseerden op de hoogte over de impact op de stad. 

De NAVO-top begint morgen. De impact op de stad is nu al merkbaar. Ook kunt u naar allerlei evenementen en activiteiten over vrede en recht. Op Begin link:denhaag.nl/navo, einde link. vindt u elke dag een nieuw liveblog naast meer informatie over de NAVO-top. 

Samenvatting

14.38 uur: Balies gemeente overdag open

De balies van de gemeente worden vandaag gevonden en gebruikt. Ook de komende dagen zijn de balies open.

De loketten van Burgerzaken op de stadsdeelkantoren Spui en Leyweg zijn open tot 16.30 uur. Stadsdeelkantoor Segbroek is open maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 16.30 uur. U kunt hier geen reisdocumenten of rijbewijzen aanvragen. In de avond zijn de loketten gesloten.

Heeft u deze week een afspraak, dan gaat deze door. U kunt langskomen om aangifte te doen, of een overlijden aan te geven. Voor het vernieuwen van een paspoort, ID-kaart of rijbewijs, kunt u een Begin link:afspraak maken, einde link.. Heeft u vragen of is een spoedaanvraag, neem dan contact op met het telefoonnummer 14070. 

13.33 uur: Hoe beleeft Den Haag de NAVO-top? Margot

Margot werkt bij de gemeente Den Haag en staat bij de bewonersingang van de afgesloten Zeestraat. ‘Ik sta hier om informatie-flyers uit te delen aan bewoners.’ Samen met haar collega’s zorgt Margot ervoor dat mensen die het gebied écht in moeten bekend zijn bij de politie.  

‘We vragen aan mensen die noodzakelijk bezoek moeten ontvangen, denk aan mantelzorg, om het bezoek bij ons te registeren. Wij zorgen dan dat de politie weet wie naar binnen mag.’ Het is een flinke operatie. ‘Meerdere gebieden in de stad zijn afgesloten. Voor elk gebied werken we met een aparte lijst zodat we precies weten wie naar binnen mogen.’

Ook voor de gemeente is de NAVO-top een flinke klus. ‘Ik vind het wel bijzonder om hieraan mee te mogen werken. Het is heel groot, we werken met veel verschillende partijen samen.’ 

De gemeente probeert de overlast voor inwoners zoveel als mogelijk te beperken. ‘We proberen mensen gerust te stellen en zo duidelijk mogelijk te informeren over wat ze te wachten staat.’ Voor Margot is het een leuke afwisseling op haar dagelijkse werk. ‘Het is leuk om zo met bewoners in contact te komen.’ 

11.35 uur: Bruggen vandaag niet bediend

Vanaf vandaag tot en met donderdag 26 juni worden de bruggen in de binnenstad en in het Laakkanaal niet bediend. Dit geldt ook voor de Binckhorstbrug, de Trekvlietbrug en de Laakbrug. Schepen/boten die niet onder de bruggen doorkunnen moeten omvaren.

Archieffoto Trekvlietbrug

11.23 uur: Leerlingen oefenen examen in bibliotheek

De Vrije Ruimte – Democratisch onderwijs voor primair en voortgezet onderwijs, zocht een rustige plek om met 20 leerlingen het mondeling staatsexamen te oefenen. In overleg met de gemeente vonden ze die bij de Bibliotheek aan het Spui. Tussen de boeken heerst de perfecte stilte voor een goed gesprek. De leerlingen kunnen zich zonder afleiding concentreren op hun examen.

10.40 uur: Youth Peace Summit gestart

Zojuist begon op de Haagse Hogeschool de 2-daagse Youth Peace Summit. Op deze jongerenvredestop stellen 120 jongeren tussen de 18 en 35 jaar uit de omgeving van Den Haag een vredesmanifest op.

1 van de organisatoren Ilya Admiral (Belarus), vertelt: ‘De jongeren worden zo verdeeld in groepen en gaan aan de slag met 3 subthema’s: op regels gebaseerde orde, dialoog en burgerlijke veiligheid. Er zijn verschillende workshops, brainstormsessies en dialogen. Daaruit zullen de jongeren een youth peace manifesto (vredesmanifest door jongeren) opstellen. Dit manifest wordt tijdens de NAVO-top overhandigd aan een NAVO-vertegenwoordiger.’

Bekijk meer over de Youth Peace Summit op de website van het Begin externe link:Just Peace Festival(Externe link), eind externe link..

09.22 uur: Krantenbus voor bewoners afgesloten gebied Zeestraat

Sinds vandaag worden sommige bewoners in en nabij de Zeestraat wakker in een afgesloten gebied. Hun krant wordt daarom tijdelijk niet bezorgd. Voor hen heeft de gemeente een bus neergezet aan de Kortenaerkade waar ze van 8.00 tot 11.00 uur een krant kunnen ophalen.

09.00 uur: Hoe beleeft Den Haag de NAVO-top? Burgemeester Jan van Zanen

Burgemeester Jan van Zanen is trots op de komst van de top naar Den Haag. ‘Ik vind het zeer de moeite waard om als stad op deze manier een bijdrage te kunnen leveren. Zeker nu het geopolitiek gezien zo spannend is’, zegt hij. ‘Het hoort ook wel een beetje bij de Haagse statuur, met alle internationale organisaties in deze stad, om de top te mogen verwelkomen.’

De actuele situatie in de wereld onderstreept volgens de burgemeester het belang van een organisatie als de NAVO. ‘De NAVO draagt al ruim 75 jaar bij aan onze vrede en veiligheid. Wij weten niet beter dan dat het vrede is, dat was voor mijn grootouders heel anders.

De komst van de top heeft ook impact op de stad. ‘Het leeft het meest bij de mensen die in de omgeving van het World Forum wonen of werken’, ziet hij. ‘Maar reken maar dat heel Den Haag weet dat de NAVO-top plaatsvindt. De muurschilderingen, die in de verschillende stadsdelen zijn te bewonderen, vormen de erfenis van de NAVO in culturele en kunstzinnige zin. Ik denk dat mensen dat waarderen.’

Wat de burgemeester wil zeggen tegen mensen die overlast ervaren door de top? ‘Hou nog even vol. En als u klachten, vragen of suggesties heeft: laat het vooral weten. We hebben een spreekuur, we hebben telefoonnummers en een website. We proberen iedereen die dat nodig heeft direct te te helpen.’

Burgemeester Jan van Zanen onthulde gisteren een muurschildering aan de Stadhouderslaan 9 vanwege de NAVO-top

Eerdere liveblogs NAVO-top

Bekijk de eerdere liveblogs over de komst van de NAVO-top naar Den Haag:

Contact

Hoe kunnen we helpen?

Chat

Telefoon

14070