skip_navigation_text skip_navigation_text
  • NL Nederlands
  • lees voor
  • rss
Uw zoekopdracht Uw zoekopdracht

Regels bij demonstraties en manifestaties

Gepubliceerd: 31 augustus 2009 Laatste wijziging: 07 maart 2011

In Nederland mag iedereen een demonstratie of manifestatie organiseren. Bijvoorbeeld om te protesteren of een religieuze boodschap te laten horen.


Den Haag is een zeer gewilde stad voor demonstraties en manifestaties. Gemeente en politie doen er alles aan om dit mogelijk te maken. Er geldt wel een aantal regels om er voor te zorgen dat de demonstraties en manifestaties goed en veilig verlopen.

Het melden van een manifestatie of demonstratie

Het is verplicht om een demonstratie, betoging of manifestatie te melden bij de burgemeester. Dit moet minimaal 4 dagen van te voren (4 x 24 uur). Weekend- en feestdagen vallen binnen de 4 x 24 uur.
U kunt op meerdere manieren aanmelden:

Meer informatie kunt u opvragen via telefoonnummer (070) 424 28 32.

Vermeld in uw fax of e-mail het volgende:

  • naam, adres, telefoonnummer en eventueel faxnummer van degene die de demonstratie houdt
  • het doel van de demonstratie
  • de hulpmiddelen die u wilt gebruiken bij uw demonstratie (vlaggen, spandoeken, muziek enzovoorts)
  • de datum, tijdstip van de start en het einde van de demonstratie
  • de plaats waar u start en eindigt en de route die u wilt gaan lopen (alleen als u een route gaat lopen)
  • het aantal deelnemers 
  • de maatregelen die u zelf neemt om de demonstratie goed te laten verlopen

Waarom een aanmelding?

Met de aanmelding laat u de burgemeester weten dat u een manifestatie of demonstratie in de stad wilt organiseren. De burgemeester kan dan tijdig een inschatting maken van de maatregelen die de gemeente en de politie moeten nemen. Hij kan bijvoorbeeld bepaalde voorschriften en beperkingen stellen om de veiligheid te garanderen en de manifestatie in goede banen te leiden. In het uiterste geval kan de burgemeester de manifestatie of demonstratie verbieden.

Een voorschrift, beperking of verbod mag niks te maken hebben met de inhoud van de manifestatie of de ideeën die tijdens de demonstratie worden geuit. De burgemeester kan bijvoorbeeld wel voorschrijven dat de demonstranten op een bepaalde locatie gaan staan of een bepaalde route lopen. Dit is vastgelegd in de Wet openbare manifestaties en in de Algemene Plaatselijke Verordening voor de gemeente Den Haag.

Regels tijdens de demonstratie

U moet zich als organisatie van een demonstratie of manifestatie aan de volgende algemene regels houden:

  • U mag geen wegen, kruispunten of splitsingen blokkeren.
  • U moet de plek waar u de demonstratie of manifestatie houdt schoon achterlaten.
  • Bevelen van de politie in het belang van de openbare orde en/of veiligheid moet u opvolgen.
  • Tijdens de route moet u op de stoep blijven. De straat moet vrij blijven voor auto’s en openbaar vervoer (tenzij anders is afgesproken).
  • De in- en uitgangen van gebouwen mogen niet geblokkeerd worden. Iedereen moet vrij in en uit kunnen lopen.
  • Als u geluidsversterkers zoals microfoons, luidsprekers of megafoons gebruikt, mag het geluid daarvan niet te hard staan. Dit geldt in het bijzonder op drukke locaties.
  • Als u flyers uitdeelt en mensen gooien ze op de grond, moet u ze zelf opruimen. U moet zorgen voor een zogenaamde ordedienst (mensen die de manifestatie of demonstratie ordelijk laten verlopen) van minstens 10% van het aantal deelnemers.
  • U mag geen voorwerpen verbranden voor, tijdens of na de demonstratie of manifestatie.
  • U moet erop letten dat deelnemers aan de manifestatie geen alcohol bij zich dragen en/of gebruiken.
  • Deelnemers aan de demonstratie mogen geen dikke stokken of vergelijkbare voorwerpen bij zich hebben. Ook niet als onderdeel van spandoeken.
  • U mag met de demonstratie of manifestatie niet discrimineren op godsdienst, levensovertuiging, politieke gezindheid, ras, geslacht of andere zaken of oproepen tot geweld.
  • De demonstratie of manifestatie mag geen schade toebrengen aan derden.

Bijzondere regels voor bijzondere plekken

Bij ambassades en internationale gerechtshoven kunnen strengere regels gelden. Deze instellingen moeten altijd ongestoord toegankelijk zijn en hun functioneren mag niet in gevaar komen.

Locaties in het centrum

In het centrum van Den Haag zijn het Malieveld en de Koekamp veelgebruikte locaties voor grote demonstraties en manifestaties.

Het historische centrum van Den Haag is een relatief klein gebied waarin zich veel winkels, horeca en kantoren bevinden. En dat bovendien intensief wordt gebruikt voor tentoonstellingen, markten en evenementen. Bijvoorbeeld het gebied rond het Binnenhof is daardoor niet geschikt voor grote demonstraties.






Stuur artikel door

*verplicht

Mogelijk interessant

 

Volg DenHaag.nl

Altijd op de hoogte blijven van het nieuws over Den Haag en de ontwikkelingen in de stad? Meld u aan voor een van de nieuwsbrieven of volg ons via Twitter.

Aanmelden