Per 1 januari ging het nieuwe Marktreglement in. Het oude reglement kwam uit 2016 en was aan vervanging toe. Zo’n 350 ondernemers van de markt dachten mee over de nieuwe regels. Zij zitten in de Adviescommissie Haagse Markten.
Door de nieuwe regels krijgen marktondernemers meer zekerheden. Dat maakt het makkelijker om te ondernemen. Zo blijft de markt aantrekkelijk voor hen én voor bezoekers.

De belangrijkste veranderingen
- Marktvergunningen kunnen worden overgeschreven naar een vennoot of medewerker in vaste dienst. Voorheen kon dat alleen naar familie of de partner.
- Het aantal teldagen gaat van 6 naar 8. Teldagen zijn het aantal dagen dat een ondernemer afwezig mag zijn op de markt. Ook dagplaatshouders krijgen recht op 8 teldagen.
- Grote ondernemingen kunnen een impuls geven aan de Haagse markten. Maar ondernemers moesten eerst zelf aanwezig zijn op de markt. Dat was soms lastig voor hen, omdat ze vaak ook nodig zijn op andere locaties. Daarom kunnen zij nu een bedrijfsleider inschrijven. Die kan dan aanwezig zijn op de markt.
Wat vinden de ondernemers zelf?
Ondernemer Iliass:
‘Als standwerker heb ik geen vaste plaats op de markt. Ik verkoop mooi beddengoed hier, vandaag op een hoek op de markt. Door de nieuwe regels heb ik meer kans op een plek, want er komt een stop op nieuwe inschrijvingen. Dat is mooi, want er is weinig plaats voor standwerkers. En ik ben hier altijd, ik ben geen mooi-weer-standwerker. Iedereen die hier altijd staat wordt serieus genomen.’
Ondernemer Monique:
‘Ik verkoop tassen, samen met mijn vriend. We hebben een vaste plek. De markt is een groot deel van ons leven, de nieuwe regels helpen ons om te groeien. Het moet wel betaalbaar blijven voor ons, de gemeente snapt dat ook en is best wel voor ons bezig. Een goede markt is belangrijk, mensen hier hebben het nodig, ook voor de sociale contacten. Want de markt, die maak je samen.’

Termijn marktvergunningen
In de gesprekken met marktondernemers ging het ook vaak over de termijn waarvoor marktvergunningen worden uitgegeven. Nu is dat nog voor onbepaalde tijd, maar volgens Europese regels mag dit niet meer. Daarom wordt in de loop van 2026 ook de Marktverordening veranderd. Hierin staan de regels over termijnen. Marktondernemers worden hier ook bij betrokken.
Begin externe link: Lees het nieuwe Marktreglement(Externe link), eind externe link..
Begin externe link: Lees de brief van de wethouder aan de voorzitter van de commissie Leefomgeving(Externe link), eind externe link..
Vragen? Daarvoor is het Ondernemersportaal
De gemeente verbetert de dienstverlening voor de 70.000 Haagse ondernemers en bereidt zich voor op de toekomst. Zo zorgt de gemeente ervoor dat de dienstverlening gericht is op de wensen van de ondernemer, en daarnaast dichtbij en makkelijk bereikbaar is. Zo kunnen ondernemers voor gratis hulp en advies terecht bij het Ondernemersportaal, Spui 70. Een afspraak maken is niet nodig. Het Ondernemersportaal is open van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur.
E-mail: Begin link: ondernemersportaal@denhaag.nl, einde link..
Ga voor meer informatie naar de Begin link: website van het Ondernemersportaal, einde link..
