Nieuws
Gemeente Den Haag zet stap richting eigen warmtenet: onderzoek naar publiek warmtebedrijf afgerond
Iedereen heeft recht op betaalbare energie. Daarom heeft de gemeente de intentie om samen met Energie Beheer Nederland (EBN) en NetVerder een publiek warmtebedrijf op te richten. Met dit nieuwe warmtebedrijf wil de gemeente woningen en andere gebouwen voorzien van duurzame, betaalbare en betrouwbare warmte. Daarmee wordt een concrete stap gezet in de versnelling van de warmtetransitie in de stad. Wel moet de rijksoverheid ervoor zorgen dat de randvoorwaarden geregeld zijn, zodat de warmte betaalbaar blijft. Het voorstel, dat nu aan de gemeenteraad wordt voorgelegd, sluit aan bij het wetsvoorstel Wet collectieve warmte, dat voorschrijft dat warmtebedrijven in meerderheid in publieke handen moeten zijn.

Het plan is dat de gemeente na een positief raadsbesluit voor een derde eigenaar wordt, net als EBN en NetVerder. Dit zorgt ervoor dat de gemeente invloed heeft op belangrijke keuzes die gemaakt moeten worden, zoals waar het warmtenet als eerste komt, welke duurzame bronnen worden gebruikt en hoe de samenwerking met bewoners wordt vormgegeven. Het warmtebedrijf zal gefaseerd wijken aansluiten op een duurzaam warmtenet. De komende tien jaar zou het warmtebedrijf 24.000 Haagse woningen kunnen aansluiten.
Wat betekent dit voor inwoners?
Voor inwoners betekent dit een duidelijke stap naar een aardgasvrije toekomst. Voor grote delen van Den Haag is een warmtenet de beste oplossing. Met een publiek warmtebedrijf kunnen inwoners rekenen op transparante prijzen en een gunstige verhouding tussen vaste en variabele kosten. Daarnaast wil de gemeente niet dat het warmtenet meer kost dan het stoken van gas. Overigens kunnen bewonersinitiatieven nog steeds hun eigen warmteoplossing ontwikkelen en krijgen zij ondersteuning van de gemeente bij de ontwikkeling daarvan.
“We zetten een belangrijke stap naar een duurzame stad. Door zelf mee te doen, kunnen we beter sturen en zorgen voor betaalbare warmte, duurzaamheid én samenwerking met bewoners. Energie is geen luxe, maar een basisbehoefte. Het is onze plicht om ervoor te zorgen dat we minder afhankelijk worden van aardgas en dat niemand in de kou komt te staan door te hoge energiekosten“, zegt wethouder Kapteijns (Energietransitie).
Wetgeving als waarborg voor betaalbaarheid
De rijksoverheid werkt momenteel aan wetgeving die ervoor zal zorgen dat tarieven eerlijk en betaalbaar blijven. Dit is aangekondigd door de minister van Klimaat en Groene Groei. Ook is door het rijk een waarborgfonds in het vooruitzicht gesteld waarmee een publiek warmtebedrijf geld kan lenen tegen lage rente. Zo blijven de kosten voor de aanleg van warmtenetten beperkt. Daarnaast komen er mogelijk extra subsidies voor inwoners die hun woning moeten aanpassen voor aansluiting op het warmtenet.
Kortom: voor een betaalbaar warmtetarief, vastrecht en bijdrage voor de aansluitkosten, is de bedoelde wetgeving noodzakelijk. Alleen als dat geregeld is, is het college bereid te investeren in een Haags warmtebedrijf. Voor EBN geldt dat zij alleen kan toetreden indien de Wet collectieve warmte wordt aangenomen en de Minister, zoals beoogd, EBN aanwijst als de Nationale Deelneming Warmte. NetVerder zette al succesvolle stappen in onder andere Delft, waar onlangs is gestart met de aanleg van een betaalbaar warmtenet voor 6.000 woningen in bestaande bouw.
Hoe nu verder?
Uitgangspunt is dat alle drie de partners ieder een derde deel eigen vermogen inbrengen. De gemeente Den Haag reserveert voor het opstarten van het publieke warmtebedrijf nu 30 miljoen euro.
De komende maanden wordt het plan voor het warmtebedrijf verder uitgewerkt. Dat gaat onder meer over de organisatie, de samenwerking met inwoners, de kosten en de planning per wijk. Pas daarna volgt het definitieve besluit over de oprichting.